Format Kitap
Barkod 9789944118958
Yayın Tarihi 2010-01-01
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Sultan Abdülhamit'e Arzlar; (Ma'ruzat)
Baskı Sayısı 5.Baskı
Sayfa Sayısı 296
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 215

Emeği Geçenler :
Yazar   : Ahmet Cevdet Paşa
Editör   : Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu

Türk tarihinin en önemli kırılma noktalarından biri olan Tanzimatın ilanından itibaren 170 yılı geride bırakmamıza rağmen hâlâ aynı tartışmaların içindeyiz.
Günümüz Türkiyesinin sosyo-ekonomik ve siyasi yapısını sağlıklı tahlil edebilmemiz için 1839la başlayan ve o dönem itibariyle bir açılım olan süreci çok iyi anlamamız gerekmektedir. Bu kitap döneminin en önemli devlet ve siyaset adamı olan ve gelişmelerin içerisinde yer almış Ahmed Cevdet Paşanın gözlemlerine dayanıyor.
Batılılaşma serüveninin ve oluşan muhalefetin içyüzünün, siyasi çekişmeler ile Türkiyede darbe ve cunta geleneğinin kurumsallaşmasının ayrıntılarının yer aldığı kitap Yusuf Halaçoğlunun sürükleyici sadeleştirmesiyle okuyucuyla buluşuyor.

***
Ahmed Cevdet Paşa'nın, II. Abdülhamid'in emriyle kaleme aldığı bu eser, aynı zamanda son asır Türk Tarihi'nin önemli kaynaklarından biri olma özelliğini de taşımaktadır.
1839-1876 yıllan ara¬sındaki tarihî ve siyâsî hâdiselerin hulâsasının yazıl¬masını isteyen II. Abdülhamid'e sunulması dolayısıyla Sultan Abdülhamide Arzlar Ma'rûzât ismini alan eser cüzdanlar halinde bulunmaktadır. Tamamı beş cüzdandan oluşan Ma'rûzât Yıldız evrakı arasında ele geçmiştir fakat birinci cüzdan kaybolmuştur. Bir zamanlar kaybolduğu sanılan, hiç ya-yınlanmayan ve Ahmed Cevdet Paşa'nın asıl yazmak iste¬diği devir olan beşinci cüzdan ise bu elinizdeki kitapta yer almaktadır.
Sultan Abdülhamide Arzlar, yakın tarihimize önemli ölçüde ışık tutacak bir eserdir.

devamını oku..
Kategori : Tarih
250.00
Liste Fiyatı : 250.00
Kazancınız : 0.00
Miktar :  
Adet
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %0 indirim