Detaylar

Kategori Tarih
Yayıncı Babıali Kültür Yayıncılığı
Liste Fiyatı 170.00
Format Kitap
Barkod 9789944118484
Yayın Tarihi 2010-07-01
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Kırım Dramı; Kırım Türklerinin Varoluş Mücadelesi
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 272
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 215

Kırım Dramı; Kırım Türklerinin Varoluş Mücadelesi

Dünyanın görmediği zulüm Kırım Türkleri, asırlar boyunca yaşadıkları vatanın stratejik öneme sahip olmasından dolayı sürekli olarak Rusların baskısı altında kalmışlardır. Osmanlı İmparatorluğunun Karadenizin kuzeyinden çekilme mecburiyeti bölge için sonun başlangıcı olmuştur...
Fatih Sultan Mehmet zamanında Osmanlı himayesine giren Kırım Tatar Hanlığı, Karadeniz siyaseti çerçevesinde hep bir güvenlik unsuru olagelmiştir.
Ancak 1774 tarihli Küçük Kaynarca Anlaşmasıyla, Kırımın Osmanlı himayesinden çıkışı sonrasında 1783te Rusya tarafından ilhakı, Kırım Türklerinin hayatında, günümüze kadar sürüp gelen çok dramatik ağır olayların yaşanmasına sebep olmuştur.
134 yıl boyunca Rus Çarlığı tarafından yok edilmeye çalışılan Kırım Türkleri, 1917 yılındaki Sovyet Devriminden sonra aksine vaadlere rağmen daha beter imha hareketlerine maruz kalmış, tarihin büyük kan dökücülerinden Stalin, 1944 senesinde Türkleri yerlerinden, yurtlarından kazıyarak, hayvan vagonlarında Sibiryalara, Rusya içlerine sürmüştür. O zoraki göçlerde birçok muhacirin yollarda öldüğünü söylemeye gerek yok. Fakat dünya, Ermenilere dair her iddiaya kulak kabartırken bu insanlara yapılan zulmü hiçbir zaman görmemiştir.
İşte bu eser, Sovyetler Birliği döneminde Kırım Tatar Türklerinin maruz kaldığı kitlesel sürgün hareketini işlemektedir.
Bir halkın tamamen kendi dallarına tutunarak, sırtını kimseye dayamadan, her sene 18 Mayıs gününü soykırım günü ilan edelim diye uluslararası arenada ağlamadan, kan akıtmadan, kana bulaşmadan, onur ve vakarla verdiği varoluş ve vatana dönüş mücadelesini anlatmaktadır

Emeği Geçenler

Yazar   : Kemal Özcan

Satış Noktaları