Yazar : Yılmaz Öztuna
Kategori : Tarih
Fiyat: 28.00   Liste Fiyatı : 28.00
Ürün Satışta. 
Favorilere Ekle
Format : Kitap
Barkod : 9789758486656
Yayın Tarihi : 2011-05-26
Yayın Dili : Türkçe
Baskı Sayısı : 6.Baskı
Sayfa Sayısı : 260
Kapak : Karton
Kağıt : 2.Hamur
Boyut : 135 X 215
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
Yılmaz Öztuna, TÜRKLER´de, destanlar, Türkler´in ve Türkiye´nin menşei, devlet idaresi, zaferler, denizcilik, Türk inkılabının menşei, kültür ve sanat hayatı ve cemiyet hayatı temel başlıkları altında, Türk tarihinden yapraklar sunuyor.

İlk Türk imparatorluğu, başındaki hanedanın adıyla, ´Kun´ veya ´Hun´ diye anılmaktadır. Başlangıçta ´Türk´ adı, Türkçe konuşan kavimlerden yalnız birinin ismiydi. Sonradan bütün Türkçe konuşanlara Türk denmiştir. Kelime, ´kuvvetli´ demektir ve ilk çağlarda ´Türük´ şeklinde söyleniyordu. Bu kelime, şimdiki bilgilerimize göre ilk defa M.Ö. 1328´e doğru bur Çin vekaayi-namesinde geçmektedir.

1085 yılında, Avrupa´da artık Anadolu´ya ´Turkiya´ yani ´Türk ülkesi´ denmeye başlanmıştı. Anadolu´nun fethi için yüzyıllarca hazırlanan Türkler, 1077´de Türkiye devletini kurduktan sonra da, yeni anayurtlarını savunmak, geliştirmek, ayakta tutmak ve büyük bir devlet haline getirmek için çalışmışlardır. Bugün itibariyle, Türkiye devleti kurulalı 900 yılı geçmiştir. Bu hadise, Türk milletinin tarih boyunca meydana getirdiği en büyük eserdir.
(Arka Kapak)

Okuyucu Yorumları